Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Enfeksiyon hastalıkları gelişen tüm tıbbi tedavi ve bağışıklama yöntemlerine rağmen günümüzde önemli bir sağlık sorunudur.  Dünya Sağlık Örgütünün gayretli çalışmaları sonucu tüm dünyada bazı enfeksiyon hastalıkları yok edilirken (çiçek hastalığı), tanı yöntemlerindeki gelişmeler sayesinde AIDS, ebola ve zika virüsü gibi yeni enfeksiyonlar da ortaya çıkarılmaktadır. Ayrıca antimikrobiklerle birçok enfeksiyon etkenlerine etkili olunabilir, iken bazı mikroorganizmaların antimikrobiklere direnç oluşturması ve oluşan bu dirençli suşların hızla yayılması, toplumsal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Örneğin; tüberküloz, uygulanan kontrol programlarındaki gevşemelerin de sayesinde, aşılama ve kemoterapiye rağmen tüm dünyada yeniden bir sağlık sorunu olma yolundadır.

İnsanlar üzerinde uygulanan immun baskılayıcı tedavi metotlarının artması nedeniyle enfeksiyon yapan mikroorganizmaların türlerinde de önemli değişiklikler olmuş, eskiden enfeksiyonlarına rastlanılmayan birçok etken bugün enfeksiyon tablosuna fırsatçı enfeksiyonlar olarak eklenmiştir.

Laboratuvarımız mikrobiyoloji alanındaki bu değişimlere ayak uydurarak, yenilikleri takip ederek, enfeksiyon hastalıklarının tanı, tedavi, tedavi takibi ve kontrolünde çok önemli bir basamağı oluşturmaktadır. Çeşitli mikrobiyoloji alanlarında uluslararası standartlarda konusunda deneyimli ve uzmanlaşmış hekim kadromuz ile laboratuvar hizmetleri vermektedir.