ÇOCUĞUNUZU GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ ?

ÇOCUĞUNUZU GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ ?
ÇOCUĞUNUZU GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ ?
24.01.2019

Grip etkeninin (influenza virus) A, B ve C olmak üzere üç tipi vardır. İnfluenza A insanlarda salgınlar yapar.

Gripte yüksek ve dirençli ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, yaygın kas ağrıları ve halsizlik görülür.

Farklı bir hastalık olan soğuk algınlığında (nezle) ise burun akıntısı, hapşırma, gözlerde yaşarma, çapaklanma gibi bulgular daha sıktır. Hastanın genel durumu daha iyidir, halsizlik ve diğer bulgular daha hafiftir. Grip bazı kişilerde daha hafif bazılarında daha ağır seyreder. Altta yatan hastalığı olanlarda daha ağır seyretme eğilimindedir. Ağır seyirli hastalık , akciğer infeksiyonu (pnömoni) ve solunum yetmezliği sonucunda ölümle sonuçlanabilir. Bazı hastalarda vücut direncinin düşmesine bağlı olarak griple aynı dönemde veya sonrasında sinüs, kulak veya akciğer iltihabı ortaya çıkabilir.

Tanı için hızlı sonuç veren ve güvenilir testler mevcuttur fakat tedavinin başlanması için hastalığı düşündüren bulgular olması yetebilmektedir laboratuvar sonuçlarını beklemek şart değildir .

Bulaşma: İnfluenza virüsü, en sık enfekte kişinin öksürme ve hapşırması ile ortama saçılan damlacıklar yoluyla insandan insana bulaşır. Nadiren kontamine el ve diğer nesneler bulaşmada rol alır. Çocuklarda bulaştırıcılık 10 günden daha fazla olabilir ve küçük çocuklar hastalanmadan önce birkaç gün boyunca virüsü yayabilirler. Ciddi immun yetmezliği olan kişiler haftalar, hatta aylar boyunca bulaştırıcı olabilirler.

Korunma genel hijyen kurallarına dikkat etmenin yanı sıra aşılama ile sağlanabilir. İnfluenza aşısı gelecek yıl sirkülasyonu beklenen Influenza virüslerine karşı hazırlanır. Çocuklarda Influenza kaynaklı solunum yolu hastalıklarına karşı %77–91 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir.

Her yıl aşılanması gereken kişiler

  • 65 yaş ve üzerindeki kişiler
  • 2-64 yaş grubunda kronik hastalığı olan kişiler(kronik kalp, akciğer, böbrek, şeker hastalığı, astım..)
  • 6– 24 ay yaş grubundaki tüm çocuklar
  • 2-18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin tedavisi gören çocuk ve gençler
  • Sağlık çalışanları
  • Kreş, anaokulu, huzurevleri ve kronik hastalıklara yönelik hizmet veren yerlerde çalışanlar
  • Yüksek risk grubundaki kişilerle aynı evde yasayan ve evde bakım sağlayan kişiler
  • Gebeler (Gebeliğin 14. haftasından sonra uygulanır). Influenza mevsimi boyunca gebelerin aşılanması tavsiye edilmektedir.
  • 6 aydan küçük bebeklerin bulunduğu evlerde yaşayanlar...

Aşı ne zaman yapılır?

Ekim- Kasım ayları en iyi zamanlardır. Aşı bu aylarda yapılamamışsa Ekim başından Mayıs sonuna kadar herhangi bir tarihte de aşı uygulanabilir. Aşı yapıldıktan 2 hafta sonra koruyuculuk gelişir.

Aşı yapılması sakıncalı olan kişiler

Ciddi yumurta allerjisi olanlar, daha önce yapılan grip aşısına karşı ciddi allerjik reaksiyon gösteren kişiler, 6 aylıktan küçük bebekler, 38˚ C üzerinde ateşle seyreden bir enfeksiyon hastalığı olanlar iyileştikten sonra aşılanmalıdır...