BURUN TIKANIKLIKLARI

BURUN TIKANIKLIKLARI
BURUN TIKANIKLIKLARI
13.12.2013
"Burun tıkanıklarının nedenleri dört bölümde incelenir.Yapısal Nedenler; burun ve ince bir kıkırdaktan oluşan ve burnu iki ayrı bölüme ayıran burun septumunun bozuklukları incelenir. Bu bozukluklar genellikle kaza sonucu oluşmaktadır. Yenidoğan bebeklerin bir kısmında doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Eğer söz konusu bozukluklar soluk almayı güçleştirirse cerrahi olarak düzeltilebilir. "

Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar ağızdan nefes alırlar, dişlerinde bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir.  Burun tümörleri ve yabancı cisimler de burun tıkanıklıklarının diğer sebepleridir.

Enfeksiyon
Normal bir insan yılda ortalama bir iki kez soğuk algınlığı geçirebilir. Bu gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaslı kişilerde ise daha azdır. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Virüs vücutta bulunan histamin adında bir kimyasal maddenin salgılanmasına neden olur. Bu madde sonucunda buruna giden kan miktarında belirgin bir artış gözlenir. Sonuç olarak burun zarları şişer. Diğer taraftan burun zarlarından sıvı salgılanması da artar. Antihistaminikler ve dekonjestanlar bu şikayetlerin azaltılması için kullanılabilir. Fakat soğuk algınlığı zaman içinde kendi kendine geçer. 

Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. 

Ani sinüs enfeksiyonlarında burunda tıkanıklık, Koyu bir akıntı, hangi sinüsün etkilendiğine bağlı olarak yanaklarda ve üst dişlerde, gözler arasında ve gerisinde veya üzerinde ağrı ve hassasiyet bulunur. Kronik sinüs enfeksiyonlarında burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

Allerji
Saman nezlesi allerjik rinite verilen isimdir. Allerji; yabancı bir cisim, polen, ev tozu akarı, hayvan atıkları veya ev tozundaki bazı parçacıklara karsı oluşan aşırı enflamasyon yanıtıdır. Allerjik hastalarda, soğuk algınlığında olduğu gibi, vücutta histamin salgılanmasına neden olan parçacıklar sonucunca burun tıkanıklığı ve akıntısı oluşur. Antihistaminik ilaçlar ile histaminin etkisi önlenerek şikayetler ortadan kaldırılabilir.
 

Vazomotor Rınıt
Rinit burunun ve burun zarlarının enflamasyonu demektir. Burun zarları çok miktarda genişleme ve daralma yetenegine sahip atar damar, toplar damar ve kılcal damarlara sahiptir. Normalde bu damarların yarısı açık yarısı kapalıdır. Fakat kişi egzersiz yapıyorsa uyarıcı etkili hormonların (adrenalin) salgılanması artar. Adrenalin damarların büzülmesine neden olur. Bunun sonucunda zarlar büzülür, hava yolu açılır ve kişi daha rahat nefes alır. 

Bunun tam tersi alerjik atakta veya kişi soğuğa maruz kalınca gelişir. Kan damarları genişler ve burun tıkanır. Stres, tiroid foksiyonlarinda yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve dekonjestan ilaçların aşırı veya uzun kullanılması da burun damarlarının genişlemesine sebep olarak vazomotor rinite yol açar sayılabilir. 

Bütün bu nedenlerin başlangıcında burun tıkanıklığı geçici ve geri dönebilir niteliktedir. Yani neden ortadan kaldırılırsa hastalık düzelecektir. Bunun yanında eğer uzun sürerse bu sefer de kan damarları elastikiyetini kaybederek ve olay hastalık daha ciddi bir hale dönüşecektir.