Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
05.02.2020 | Kulak Burun Boğaz

Boğaz ağrısından önce boğazda kaşıntı başlar. Bu safhada hastalık daha ortaya çıkmadan önlenebilir. Boğaz ağrısının tedavisinde ağrının nedeni önemlidir. Boğaz ağrıları virüslerden kaynaklanan enfeksiyonların sonucu olarak ortaya çıkar. Viral nedenlerle oluşan boğaz ağrılarında sıcak teması iyi gelir. Sıcak uygulaması yoluyla, boğaz mukozası daha iyi kanlanır ve böylece enfekte materyal ve virüsler daha hızlı taşınır. Bağışıklık sistemi de sıcakta daha iyi çalışır ve vücut enfeksiyona karşı daha dirençli hale gelir. İyileşme sürecini hızlandırmak için  bu boğazı sıcak tutmak için şalla sarmak, sıcak bitki çayları ve çorbalar tüketebilirsiniz.

Papatya, ıhlamur gibi bitki çayları ya da salep benzeri sıcak içecekler hastalığa karşı yatıştırıcı etkiye sahiptir. Tuzlu su ile gargara yapmak da hastalıkta rahatlama sağlar. 

Soğuk yiyecek ve içecekler kısa vadeli olarak boğaz ağrısını hafifletebilir. Fakat rahatlama kısa sürelidir ve ağrı daha sonra tekrar şiddetlenir. Yani gerçek bir iyileşmeden ziyade sadece kısa süreli bir rahatlama sağlar. Ek olarak vücut bunları ısıtmak durumunda kalacağı için enfeksiyon durumunda bağışıklık zayıflayacaktır. Bu nedenle boğaz iltihabı durumunda soğuk gıda ve içeceklerden uzak durulması gerekir.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ