ALERJİK NEZLE

ALERJİK NEZLE
ALERJİK NEZLE
13.12.2013
"Alerjiye neden olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonrasında ortaya çıkan ve akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlere seyreden rahatsızlığa alerjik nezle adı verilmektedir. Çocukluk ve erişkin döneminde daha sık görülür. Havada bulunan ve solunumla buruna giren parçacıklara karşı gelişen anormal reaksiyondur."

 

Alerji bağışıklık sisteminin geliştirdiği aşırı bir reaksiyondur. Bağışıklık sistemi vücuda giren tüm yabancı maddelere karşı bir yanıt geliştirmektedir. Bu doğal bir korunma olup, bazı kişiler bir takım maddelere karşı farklı bir bağışıklık cevabı geliştirmekte ve bu maddelerle tekrar karşılaşıldığında beklenmeyen aşırı reaksiyonlar görülmektedir. Alerji genetik olarak geçiş gösteren bir özelliktir. 

Alerjenlerin vücudu antikor yapmak üzere uyarması ile ve bu antikorların daha sonra alerjenlerle birleşip, bazı kimyasal maddelerin (histamin gibi) salgılanmasına neden olurlar. Histamin burun zarlarının şişmesine, kaşıntıya, tahrişe ve aşırı miktarda akıntı oluşmasına neden olur. Alerjik kişilerin soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu ve kulak enfeksiyonları alerjisi olmayan insanlardan daha fazla rahatsız edicidir. Bazen daha ağır olarak bu kişilerde astım gelişebilir. 

Alerjinin neden olduğu burun tıkanıklıkları ise hem gün içinde hemde uykuda tıkanmaya (uyku apnesi) yol açarak yetersiz oksijen alımına ve sonuçta kalp ritm bozuklukları, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi ikincil problemlere neden olabilirler.