AĞIZ YARALARI HAKKINDA

AĞIZ YARALARI HAKKINDA
AĞIZ YARALARI HAKKINDA
13.12.2013
"En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve afttır (aftöz ülser). Ağızda konuşmaya ve yemek yemeye engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açabilir ve ara ara tekrarlayabilirler."


AFT
Aft ağız içerisinde sıklıkla yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üzerinde görülen solgun sarı-kırmızı hale ile çevrili, 2-5 mm çaplı oldukça ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. Aftın oluşumunu hızlandırıcı ve seyrini kötüleştirici birçok faktör saptanmasına karşın oluş nedeni tam olarak belirlenememiştir. Turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ve baharatlı çerezler gibi ağız mukozasını tahriş edebilen yiyecekler, stres, Yanak dil dudak ısırma, sert yiyeceklerin tahrişi ve yumuşak olmayan diş fırçalama işlemleri ve iyi adapte olmayan protezlerin neden olduğu vuruklar, B12 vitamini ve demir noksanlığı,sigara içme, tütün çiğnemenin gibi alışkanlıkların de aft oluşumuna katkıda bulunan önemli faktörler olduğu bilinmektedir. Neden olduğu ağrı, yemek yemede güçlük gibi şikayetlere yönelik tedavi uygulanır. Enfeksiyondan korumak gerekir.

UÇUK
Uçuk virüsü (Herpes simpleks) vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki isnir düğümüne girip yerleşir ve vücudun zayıf düştüğü durumlarda çoğalır ve uçuk çıkar.
Sıklıkla alt ya da üst dudakta, deri mukoza birleşim hattında görülen içi sıvı dolu kabarcıklara kendini gösteren bir hastalıktır. Ağız içi mukozalarda, diş etinde ya da sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Stres, Aşırı yorgunluk, uykusuzluk, aşırı güneş ışığı ve UV ışınları ve diğer enfeksiyonlar uçukların nüksetmesine sebep olur. 
Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 günde iyileşir. Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, fizik yorgunluk, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.