Checkup
Checkup

Check up Nedir?

Check up; genel ve kapsamlı sağlık taramasıdır.
Belirgin bir şikayeti olmasa da insanlarda sinsice oluşmaya başlayan rahatsızlıkların henüz erken aşamada iken saptanması amacı ile yapılan muayene ve tetkiklerdir. Amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemlerin alınmasıdır. Erken teşhis ve tedavi, hastalıkların ilerlemesini önlemede en önemli aşamadır.

Check up Neden Gereklidir?

Yoğun iş hayatı, uzun çalışma saatleri, yoğun trafik, teknolojinin getirdiği bir takım olumsuz etkiler ve benzeri nedenler ile kendimize ve özellikle sağlığımıza yeterince zaman ayırmaktan kaçınmaktayız.
Hiç önem vermediğiniz bir belirti (halsizlik, baş ağrısı) çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Modern tıpta amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemler alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra hem tedavisi çok pahalı olmakta hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olmaktadır. İşte bu nedenle, hiç şikayetçi olmasanız da her insan belirli periyotlarla sağlık kontrolünden geçmelidir. 
İç organlarda bir takım bulguların saptanması ile kişinin öneri yoluyla, bazı alışkanlıklarını (sigara, alkol tüketimi, düzensiz ve sağlıksız beslenme...) değiştirmesi sağlanabilir. Böylece ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebildiği gibi, başlangıç aşamasındaki rahatsızlıkların da ilerlemesi engellenebilir.
Bu tür hastalıkların arasında; gizli şeker, kolesterol, koroner kalp hastalıkları, alkol ve Hepatit-B' ye bağlı karaciğer hastalığı, meme - rahim - kalın bağırsak gibi sık görülen bazı kanser türleri, kansızlık ve kemik erimesi sayılabilir.

Check up Yaptırmaya Gelirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son 24 saat içerisinde alkol vb. maddeler alınmamış olunmalıdır.
Hamileyseniz veya şüpheniz varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka bildirin.
Daha önce yapılmış test ve tetkik sonuçlarınızı beraberinizde getirin.
Randevu gününde ve saatinde mutlaka aç gelin. En az 8-10 saat aç olmanız gerekmektedir. (Sadece su içebilirisiniz.)

Kimlere Uygulanır?

Check-Up (Genel Sağlık Taraması) sağlıklı insanlara,
Bir spor dalında faaliyet göstermek ya da bir egzersiz programına katılmak isteyenlere,
Ailesinde diyabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol hikayesi bulunan kişilere,
Sağlıklı yaşamın insanın en değerli varlığı olduğunun bilincinde olan herkese uygulanır.
Hangi aralıklarla Check-Up yaptırılmalı?

Günümüzde herkesin yılda en az bir kez Check-Up yaptırması önerilmektedir.